Voda v krajině

Co je velký a malý koloběh vody


Velký oběh vody trvá cca 3 roky. Malý oběh vody je každoroční. 


Jak udržet vodu v krajině

Spolek Živá voda a Broumovský klášter se v povodí Zdoňovského potoka pustili do projektu, který má pomoci zadržet vodu v krajině, ochladit celý region a vyrovnávat dopady klimatické krize. 

Kopání tůní, rušení starých meliorací, navrácení meandrů kdysi narovnaného toku. Práce probíhají několik let a výsledky už jsou dnes měřitelné. Je to první projekt takového rozsahu v ČR. Vzniklé know how se nyní jeho tvůrci snaží prosadit na celostátní a evropské úrovni. Člen sdružení Živá voda Jiří Malík je členem parlamentní komise připravující změnu legislativy o půdním a vodním hospodaření. 

 Zaškoluje lokální koordinátory vládních projektů i v poslanecké sněmovně při zasedání komise. "Pokud se nám podaří na celém území ČR realizovat model Zdoňov, objem zádrže vody v ČR bude 1,5krát větší, než je objem všech 165 přehrad." tvrdí Malík. 

 Přitom veřejné mínění se pozvolna začíná odvracet od dosavadních způsobů řešení problému s nedostatkem vody - tedy od budování přehrad, a čím dál více lidí vítá model zadržování vody přímo v krajině. Ekonomický Boj o vodu v ČR začal již po roce 1993. Lidé to netuší a netuší, že netuší. 


Ministerstvo představilo 31 nových lokalit pro stavbu přehrad, nejvíc na Vysočině

11. 5. 2020

Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území pro vodní nádrže. Nejvíce, sedm, je jich v Kraji Vysočina, některé ve Zlínském kraji by měly mít i přes 200 hektarů. V pondělí to zástupci ministerstva oznámili na tiskové konferenci. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík.

UDÁLOSTI: Ministerstvo zemědělství odtajnilo 31 nových lokalit pro stavbu vodních nádrží

S místy, která v pondělí ministerstvo představilo, souhlasili starostové tamních obcí, řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je jasné, že jeho úřad většinu míst podpoří. Nyní je v generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod 65 míst. "Nejvíce jich je na jižní Moravě. Tam jsou nejpotřebnější, srážkový deficit je největší, je tam nejvyšší průměrná teplota," shrnul náměstek ministra zemědělství Ales Kendík.

Podle něj souhlasilo ministerstvo životního prostředí prozatím se dvěma lokalitami, ty jsou tak nejblíže k zařazení do rezervy. Jde o Nabdín s plánovaným objemem 3,48 milionu metrů krychlových a plochou 89 hektarů ve Středočeském kraji a o dvacetihektarové Stěbořice v Moravskoslezském kraji.

Současná epizoda sucha v Česku je podle vědců nejhorší za 500 let

Náměstek Kendík ujistil, že jeho úřad dále s resortem životního potředí jedná. Ministr Toman doufá, že se povede seznam rozšířit o co největší množství. Většinou jde o lokality, které už v minulosti na seznamu byly, v uplynulých desetiletích z něj po námitkách místních obyvatel zmizely.

Jednání ohledně generelu ještě podle Brabce ministerstvo životního prostředí čekají. "Dostali jsme doplňující podklady na konci dubna, aktuálně tedy detaily studujeme. Je už nyní jasné, že na většině lokalit se spíše shodneme, i MŽP si uvědomuje nezbytnou roli vodních nádrží pro akumulaci pitné vody v budoucích letech," sdělil Brabec.

Je ale podle něj jasné, že o některých budou jednání delší, resort bude chtít některé změny nebo náhrady lokalit. "Typově půjde třeba o lokalitu Holštejn u Moravského krasu. Vybudování přehradní nádrže v této oblasti by nenávratně zničilo unikátní krasové jeskyně v Moravském krasu, a to asi každý pochopí, že bychom v takovém případě měli hledat náhradní řešení a možnosti. A takových lokalit, které ohrožují zcela unikátní a přírodně i turisticky významná místa v České republice, je na seznamu vícero," řekl ministr životního prostředí.

Navíc i samotný princip boje se suchem prostřednictvím stavby velkého množství vodních nádrží nevyvolává jen potlesk. Podle Jana Skalíka z Hnutí Duha přehrady zemědělcům nepomohou. "Nemá-li české zemědělství uschnout, je potřeba zadržovat vodu přímo v půdě na polích. Voda v přehradách a dílčí řešení nepomohou," varoval. Miroslav Toman ale ujistil, že přehrady jsou jen jedním z opatření. Mezi dalšími jmenoval zadržování vody v krajině, podporu mokřadů a remízků.

Většina představených nových nádrží by byla vodárenských, je tedy pravděpodobné, že by měly v případě stavby kolem sebe ochranná pásma vodních zdrojů. Toman upozorňuje na to, že i pokud se seznam lokalit rozšíří, trvá v nejlepším případě pět až sedm let, než se dodělají průzkumy a dopadové studie. Příprava a výstavba trvá mezi 15 a 20 lety.

Jen na šesti procentech Česka není sucho. Nedostatek vody sužuje celou střední Evropu

Ministerstvo loni původně předložilo návrh na rozšíření lokalit o 49, na podzim se snížil jejich počet o dvě, vypadly Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. Na hájených územích se nesmějí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo průmyslová a energetická zařízení, která by mohla narušit geologické poměry daného místa. Návrh se podle Tomana projednával s krajskými úřady a se 123 obcemi, jejichž katastrální území by bylo hájením dotčeno.

Stát se nyní zabývá stavbou šesti přehrad -⁠ Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku, Skaliček na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji.

Zemědělské sucho se rozšířilo na 98 procent republiky

Zemědělské sucho se od minulého týdne rozšířilo prakticky na celé území republiky. V neděli jím trpělo 98 procent území. Výrazné až extrémní sucho, tedy tři nejhorší stupně, nyní postihují 57 procent území. Déšť, který přijde v úterý a potom především ve středu a v pátek, dosytí podle odborníků na normální úroveň půdu do 40 centimetrů především v Čechách, na Moravě zůstane situace špatná. Prakticky nic deště nezmění na suchu v hloubce od 40 centimetrů do jednoho metru, řekl jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček na základě předpovědních modelů na dalších deset dnů.

Zemědělské sucho ukazuje relativní nasycení půdy na daném území, porovnává se aktuální stav s průměrem za léta 1961 až 2010. Tvůrci portálu, kteří sucho systematicky zkoumají, současný stav označili za nejhorší za posledních 500 let. Zemědělci hlásí, že některé plodiny už se vzdaly a ve většině okresů už předpokládají minimální ztráty způsobené suchem na deset procent a více.

Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek volá po systémových změnách, česká krajina se podle něj musí proměnit tak, aby respektovala rozdílné přírodní podmínky. Zbavit by se Česko mělo například velkoplošného zemědělství, usuzuje Šebek a apeluje na podporu drobných zemědělců a rodinných farem.

"Sucho nás velmi trápí. Bohužel je to čím dál tím horší, protože zásoby z loňských let dochází a skutečně se díváme do budoucna s velkými obavami," dodává.

Situaci rostlinám vedle sucha komplikují ranní mrazy v posledních týdnech a silný výsušný vítr. I letos tak mohou mít mnozí sedláci velký problém s dostatkem potravy pro zvířata. V některých místech ale v minulých dvou týdnech napršelo i přes 15 milimetrů a díky tomu se rostliny zotavily.

Jako kdyby vyschlo dva tisíce fotbalových hřišť. V Polabí odumírají borové lesy

Nejhorší sucho je v severní polovině Moravy, v celém pásu Podkrušnohoří od Ašského výběžku až po západní část Libereckého kraje. Řadu měsíců extrémním suchem trpí Třeboňsko a část Českobudějovicka, velké je i v menších oblastech Zlínského kraje, na Jindřichohradecku či části Plzeňského kraje.

"Ode dneška nás ovlivní výrazná studená fronta, která přinese více srážek a také zásadní ochlazení. V následujících deseti dnech modely předpokládají úhrny nejčastěji od 15 do 30 milimetrů, lokálně i okolo 50 milimetrů. Očekávané deště budou mít pozitivní efekt na půdní sucho, ale prakticky jen do vrstvy 40 centimetrů, kde se převážně v Čechách dosytí půdní profil na obvyklé hodnoty. Naopak na Moravě bude přetrvávat snížená dostupnost půdní vláhy a místy i výrazně. V hlubších vrstvách se stav prakticky nezmění a bude v nich převládat výrazné až extrémní sucho," uvedl v pondělí Zahradníček.

Letošní nedostatek vody je nejhorší v suché epizodě, která Česko postihuje od roku 2015. Kumulují se efekty dlouhodobého srážkového deficitu a letošní na sníh extrémně chudé zimy. Dlouhodobě je i sucho hydrologické, které se projevuje sníženým průtokem v řekách a snižující se hladinou spodních vod.

Sucho je podle Zemana zásadnějším problémem než koronavirus

Sucho je pro Česko důležitějším a zásadnějším problémem než současná krize kolem pandemie nového typu koronaviru, řekl v pondělí prezident Miloš Zeman. Česko by podle něj mělo kvůli suchu vybudovat nové vodní nádrže a přehrady. Zadržování vody v krajině považuje za nejpodstatnější opatření, protože nyní podle něj voda z republiky odtéká do sousedních zemí bez užitku.

"Proti suchu je třeba bojovat nikoliv podlamováním naší energetické základny, například tím, že odstavíme jaderné elektrárny, ale vybudováním nových vodních nádrží," uvedl prezident.

Vedra i sucha budou intenzivnější, varuje OSN. Země nás uživí, ale musíme se změnit, říká český klimatolog

Varování před suchem je podle něj také výzvou k investiční aktivitě a budování nádrží včetně přehrad. "Vím, že je v plánu vybudování až šesti vodních nádrží, přehrad. Premiér (Andrej Babiš, ANO - pozn. red.) má pravdu, že za 30 let se tady nepostavila ani jedna přehrada," uvedl. Budování přehrad podle něj brání "zelení aktivisté".

Stavbu přehrad považuje Zeman pro boj se suchem za dostačující. "Mluví se o dalších opatřeních, třeba výsadbě lesů a podobně, ale asi nejdůležitější je zadržování vody v krajině. My jsme v podstatě střecha Evropy a z té střechy bez užitku voda odtéká do sousedních zemí," konstatoval.

AUTOR mkk, mld, apm

zdroj: ČT24, ČTK, 

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3094709-ministerstvo-predstavilo-31-novych-lokalit-pro-stavbu-prehrad-nejvic-na-vysocine?fbclid=IwAR3FkGn41olifCGyAhhKjMbuksmAIllx5mipEPFRHBGzP_dTVjaz6BGQmXc


Mnohé z nás čeká voda jen z cisteren. Sucho je katastrofické, řekl Brabec

29. dubna 2020 

Česko čelí bezprecedentnímu období sucha jak ve své délce, tak svými dopady, řekl ve středu ministr životního prostředí Richard Brabec. Na 80 procent podzemních zdrojů nemá dostatek vody. V létě bude mnoho obcí odkázáno na cisterny. Stát musí vymyslet, jak více udržovat vodu v krajině a jak například využívat odpadní vody.Sucho je katastrofické. Mnohé čeká voda jen z cisteren, řekl Brabec 

"Před několika dny odborníci představili svůj model, ze kterého vyplynulo, že Česká republika čelí největšímu suchu za 500 let," řekl Brabec. "Opravdu v této době čelíme bezprecendentnímu období sucha jak ve své délce, tak svými dopady," dodal.

"Budeme čelit situaci, kdy budeme muset zásobovat obce cisternami, řeky budou vysychat. My tady čelíme něčemu podobnému jako u kůrovcové kalamity. My tady neporučíme větru a dešti. Musíme se připravit na kombinaci vzrůstající teploty a menšího objemu srážek a jejich jinému rozdělení. My tu vodu musíme zachytit za každou cenu," varoval také Brabec.

Podle ministra činí deficit srážek v České republice za období let 2014 až 2020 již 400 milimetrů. V některých v krajích dosahuje i jednoho tisíce milimetrů. Nejhůř je na tom Kralovéhradecký kraj, kde ubývá podhorská voda nejrychleji.

Podle Brabce je jedním z hlavních důvodů růst průměrné teploty, který se zvýšil o více než jeden stupeň. "I kdybychom (nyní) měli stejné srážky jako v minulých obdobích, tak kvůli tomu, že jsou výrazně vyšší teploty, tak se nám zvyšuje výpar," poukázal ministr na to, že přirozenou cestou se potřebné množství vody v Česku udržet již nedá.

"Na 99 procentech území v České republiky od 13 do 19 dubna bylo výrazné až extrémní sucho. V podstatě na mapě České republiky není žádné normální místo. V dubnu by přitom měly být řeky nejvodnatější, celá země by měla být zavodněna," pokračoval Brabec. O to hůře to v zemi bude pak vypadat v létě.

Málo vody v 80 procentech vrtů

"V současné době je stav takový, že 80 procent vrtů, studní do 20-30 metrů je ve stavu silného až mimořádného sucha. To je naprosto katastrofická situace," řekl dál ministr. "Mělké vrty se zaplní až ve chvíli, kdy si vegetace vezme svou vodu. Teprve ten zbytek se může vsáknout do podzemní. A té vody zbude velmi málo," zdůraznil.

V Česku je od roku 2015 extrémní sucho, nynější epizoda je nejhorší za 500 let


V Česku jsou nyní na jaře nízké průtoky, které jsou výrazně nižší než v roce 2018, kdy byl velmi suchý rok. "Kumulace suchých roků nás dostávají do situace, kterou naši předci nezažili," řekl Brabec. Situace by podle něj dávala smysl, kdyby se děla v srpnu, tedy ve vrcholném létu. Ale je taková už na jaře.

Nyní je ve Vltavě v Praze 22 procent měsíčního průměru, v Labi v Ústí nad Labem pak bylo 28 procent průměru. Na Dyji v Ladné na Břeclavsku ale pouze 18 procent průměru, na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku pak 23 procent. Parametry jsou tak horší než ve velmi suchém roce 2018.

Za loňský rok stát s nákladem více než dvou miliard korun podpořil 4 606 projektů proti suchu. Zahrnovaly 359 kilometrů nových vodovodů, čímž více než 80 tisíc lidí získalo nově přístup k pitné vodě. Stát revitalizoval 19 kilometrů toků.

V letošním roce by mělo Česko vynaložit na boj se suchem 2,5 miliardy korun. "Chceme navýšit alokace malé dešťovky o 100 milionů korun. Chceme navýšit podporu pro zelené střechy. Jednáme s ministerstvem financí o navýšení prostředků pro ministerstvo (životního prostředí) na letošní rok do boje se suchem o 3,5 miliardy. Nestane se situace, že bychom zamítli nějaký projekt na boj se suchem, protože bychom na něj neměli peníze. Je to naprosto zásadní," řekl Brabec.

"Máme velké plány na stavbu nových přehrad a tak podobně. Na tom se všem pracuje," nastínil Brabec chystaná nová opatření. "Máme teď v Poslanecké sněmovně klíčovou novelu vodního zákona. Nyní je zde zpracováno, jak stát a obce budou postupovat v případě sucha. Myslím si, že dnes nikdo nepochybuje o tom, že ten vodní zákon, že je důležitý. Účinnost by měla být od 1.1.2021," dodal s tím, že některá opatření fungují již nyní.

V květnu konference odborníků

Na 12. května ministr svolal Národní koalici pro boj se suchem, se zástupci krajů a obcí chce řešit krizové scénáře a připravenost na zásobování pitnou vodou.

"Musíme být připraveni na zásobování desítek obcí, jak se tomu stalo v loňských letech. Budeme se bavit o tom, jak jsou naplněny vodní nádrže, budeme se bavit o dalších opatřeních," řekl ministr.

Budoucnost vidí ministr ve využití odpadních vod. "Jdeme cestou Izraele, který ji skvěle využívá," sdělil.

V řekách chybí voda. Sucho letos může přijít dřív, než je obvyklé


Odborníci už dříve varovali před tím, že letos mohou sucha přijít velice brzy. Jedním z důvodů je, že zásoby sněhu na horách byly v zimě v porovnání s jinými roky minimální.

V polovině února činily podle informací ministerstva životního prostředí pouhých 15 milionů kubíků, což bylo téměř dvacetkrát méně než ve stejném období roku 2019.

"Je tak pravděpodobné, že se už na jaře dostanou vodní toky do stavu sucha, menší mohou vyschnout úplně," naznačil už dříve možný vývoj Vojtěch Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství.

Na sucho upozornili také hasiči. Kvůli suchému počasí by lidé měli být velmi opatrní při pálení ohňů, zejména těch čarodějnických.

Autor: Lada Režňáková

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/richard-brabec-sucho-opatreni-ministerstvo-zivotniho-prostredni-cesko-voda.A200429_073436_domaci_lre?utm_source=facebook&utm_medium=sharecm


Za změnu klimatu. Jan Saudek 'proměnil' známé osobnosti v tarotové karty

13.5.2020

Tenistka Lucie Šafářová, hokejista Tomáš Plekanec, herečka Simona Babčáková, zpěvák Tomáš Klus, ekonom Tomáš Sedláček nebo polární vědkyně Marie Šabacká. To je jen část ze seznamu veřejně známých českých osobnostní, které se zapojily do kampaně Naše planeta Asociace společenské odpovědnosti na podporu boje proti změně klimatu.


V rámci ní je zcela netradičně nafotil světoznámý český umělecký fotograf Jan Saudek. Kampaň je součástí Cen SDGs, kde se letos budou nově oceňovat i projekty bojující se změnou klimatu.

V kampani Naše planeta vystupuje celkem 13 veřejně známých českých osobností. Všechny zapojené osobnosti umělec Jan Saudek ztvárnil jako tarotové karty s poselstvím, že změna klimatu ovlivňuje lidstvo i přírodní ekosystém. Je to vůbec poprvé, kdy se veřejně zapojuje do diskuze ke změně klimatu.

"Je to pro dobrou věc. Sám jsem překvapivě zdráv a jsem pevně přesvědčen, že člověk, který je zdravý, by měl pomáhat lidem, kteří jako první případnou změnu klimatu bolestivě odskáčou. Pro mě osobně je lepší přijít k rozumu pozdě než vůbec," vysvětluje Jan Saudek, který v den spuštění kampaně (13.5.) slaví své 85. narozeniny, proč se kampaň rozhodl nafotit.

Každá z osobností je ztvárněna v rámci jednoho tarotu a oblasti, které se změna klimatu dotýká (např. tání ledovců, sucho, vliv znečištěného ovzduší na zdraví nebo degradace půdy). Jednotlivé taroty pak ukazují i možnosti, jak upravit své každodenní návyky například novým přístupem k nakupování, stravování, spotřebě či dopravě.

"Každou fotografii a tarot Jan Saudek ručně koloroval od modré do červené. To znázorňuje známý graf Eda Hawkinse zobrazující růst globální teploty zemského povrchu v letech 1850-2019. Po vyskládání všech portrétů vedle sebe se zobrazí dílo, které odhaluje eskalující klimatickou krizi v celé její šíři", vysvětluje Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, jenž stojí za celým konceptem kampaně Naše planeta.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/lide/za-zmenu-klimatu-jan-saudek-promenil-zname-osobnosti-v-tarotove-karty.A200513_102400_lide_ape